1399 / 09 / 12 6:31:31 AM
    ورود

با سلام به سایت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کاشان خوش آمدید**********اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلا  **********

 

 

 
 

لینک مطالب کاربردی

دسترسی به روزنامه های کشور

معرفی کتاب

 
 

باسمه تعالی

قو انفسکم و اهلیکم نارا وقودها الناس و الحجاره

ای کسانی که ایمان آورده اید نگه دارید خودتان واهلتان را از آتشی گیرا که ابزار آن انسانها و سنگ ها هستند.

در قرآن می فرماید: به درستی زیانکاران کسانی هستند که زیان کردند خودشان واهلشان . و این موضوع دوبار در قرآن تکرار شده است یکبار از جانب خدا و یک بار از زبان مؤمنین .

معنی اهل چیست؟ اهل به معنای خانواده- همکار- فامیل- اهل شهر به کار برده میشود. ولی در آیات و روایات مذکور به معنای خانواده است.

و این نشانه آن است که اسلام اهمیت ویژه ای به تربیت فرزندان داده است . طوری که در قرآن وروایات تاکید شده است که اگر انسان خودش درستکار و با ایمان از دنیا برود ولی فرزند واهلش در دنیا دچار خطا وگناهی شود ضررش به فرد نیز میرسد .

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: بهترین شما کسانی هستند که برای خانواده شان بهترین باشند. به عنوان مثال بسیاری از ما در محل کار اخلاق و رفتار خوبی در مقابل همکاران ودوستان از خود نشان می دهیم ولی در محیط خانواده  بیشتر خود را با کارهایی سرگرم می کنیم که وقت کمتری با اعضای خانواده سپری کنیم کمتر خود را درگیر مشکلات و در خواست های فرزندان و همسر خود می کنیم . کسی که در خانواده خوب رفتار کرد و اعضای خانواده از وی راضی بودند می توان گفت که انسان خوبی است زیرا در محیط خانه وخانواده خوب بودن سخت تر از بیرون و محیط کار است.

عارفان و علما نیز بر این عقیده هستند که در هنگاه رجوع برای سعادتمندی و خوشبختی در خانواده از خودت مراقبت کن . منظور مراقبت اخلاقی و رفتاری است .

مقام معظم رهبری در رابطه باتربیت فرزندان به برخی از مسوولین که وقت کمتری برای خانواده دارند می فرمایند: گاهی اوقات در خانه نماز بخوانید تا فرزندان شما نیز یاد بگیرند.

غفلت از خانواده مشکل بزرگ خانواده های امروزی است . طوری که اگر والدین در خانواده هم باشند بیشتر وقت خود را سرگرم کارهایی می کنند که حضور فرزندان را نیز احساس نمی کنند. صمیمیت و ارتباط عاطفی بین افراد خانواده برقرار نمی شود. مسئولیت تربیتی فرزندان از بین می رود و فرزندان آن طوری که در جامعه می بینند و می پسندند بزرگ می شوند.

در جامعه امروزی که هر روز با موجی جدید از فرهنگها مواجه هستیم مسئولیت تربیت فرزندان بیشتر احساس می شود.

اصل موضوع این است که پرداختن به تربیت فرزندان ریشه قرآنی دارد . اگر آنها طبق دستورات درست اخلاقی و ایمانی تربیت شوند اثرات مثبت ان در دنیا و آخرت برا ی ما نیز خواهد بود .

یک مثال روشن در این مورد عبدالله زبیر بود که پدرش را از راه  حقیقی دین واسلام منحرف کرد.

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی