1399 / 09 / 15 9:19:24 PM
    ورود

با سلام به سایت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کاشان خوش آمدید**********اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلا  **********

 

 

 
 

لینک مطالب کاربردی

دسترسی به روزنامه های کشور

معرفی کتاب

 
 

باسمه تعالی

خدمت رسانی با نگاه توحیدی

الا لله الدین الخالص

توحید در مقابل غیر توحید می باشد که شامل هر چیزی می باشد که توحید در آن نباشد ولی اینکه آن چیز عبارت باشد از توحید و یک چیز دیگر که به آن شرک گفته می شود .غیر توحید شامل طاغوت ، شیطان ، هوای نفس ، مردم ، قدرت و امثال آن می باشد . البته برخی از موارد می باشد که در راستای توحید است مثلا توجه به مردم اگر برای رسیدن به توحید باشد عین توحید است ولی اگر هدف غایی رضایت مردم و جلب توجه ایشان باشد دیگر توحید نخواهد بود .

       خدمت رسانی توحیدی به معنی این است که انسان به خلق خدا خدمت کند آن هم با نگاه توحیدی و برای رسیدن به توحید .

       خدمت رسانی توحیدی علائمی دارد که به برخی از آنها اشاره می کنم :

1.      در این نوع خدمت رسانی هدف  خوشنودی خداست ولی در نگاه غیر توحیدی رسیدن به غیر خدا اعم از قدرت ، ثروت ، آمال و آرزوها ، جلب توجه مردم و امثال آن هدف خواهد بود .

2.      در خدمت رسانی توحیدی فرد مرتکب گناه نمی شود زیرا گناه کردن را در مقابل حرکت خود به سمت توحید می داند ولی در خدمت رسانی غیر توحیدی فرد هر موقع احساس کرد می تواند مرتکب گناه شود آن را انجام می دهد حال این گناه ممکن است برای بر طرف کردن مشکلات کاری باشد یا به خاطر انتظاراتی که دیگران از او دارند یا اینکه می خواهد به اهداف خودش برسد .

3.      در نگاه توحیدی فرد خداوند را ناظر بر اعمال خویش می داند و لازم نیست برای فرد از بیرون ناظر انتخاب کنند . این فرد همواره خود را در محضر خدا می داند و همان ترسی که قرار است از ناظر بیرونی داشته باشد به همان اندازه و بلکه بیشتر از خداوند می ترسد . در این حالت است که فرد برایش خفا و آشکار متفاوت نخواهد بود .

4.      در خدمت رسانی توحیدی فرد خود را در مقابل خداوند پاسخگو می داند به همین تلاس می کند کار خود را به نحو احسن انجام دهد در حالی که در خدمت رسانی غیر توحیدی فرد تلاش می کند از مسوولیتها شانه خالی کند و کارها را درحدی انجام دهد که رفع تکلیف دنیایی به همراه داشته باشد . در این حالت فرد از هر فرصتی برای شانه خالی کردن از مسوولیت استفاده می کند مگر اینکه سود دنیایی به همراه داشته باشد .

5.      در خفا نیز به مردم خدمت می کند و دنبال این نیست که مردم از خدمات او مطلع شوند مگر در حد ضرورت که لازم است مردم بدانند . در خدمت رسانی غیر توحیدی فرد زمانی خدمت رسانی می کند که دیگران بفهمند ولی در جاهایی که کسی از کار او خبر دار نمی شود کاری انجام نخواهد داد مگر به امید اینکه کسی در آینده بفهمد

6.      کارهای خود را به رخ دیگران نمی کشد زیرا کار را برای خدا انجام میدهد و از کسی انتظاری ندارد اما در نگاه غیر توحیدی فرد تلاش می کند با انجام کارها خودنمایی کند تا بتواند جایگاه های بهتری کسب کند .

7.      در سختیها از خداوند کمک می گیرد و به او توکل می کند اما در نگاه غیر توحیدی در سختیها بی تابی می کند و زود خسته می شود و ممکن است از راههای غیر متعارف بخواهد مشکلاتش را حل کند .

8.      اگر کسی از او تشکر نکرد ناراحت نمی شوند بلکه چون خداوند را ناظر بر خود می داند همواره خوشحال می باشد که توانسته رضایت خدا را جلب کند .

9.      با جدیت کار می کند و از همه ظرفیتهای خودش استفاده می کند زیرا خداوند را هدف خود قرار داده و می داند با هر تلاشی به خدا نزدیک می شود

10.  در نگاه توحیدی هر حرکتی که انسان در کارش داشته باشد چه به نتیجه برسد چه نرسد سود کرده و لی در نگاه غیر توحیدی انسان به نتیجه هم که برسد ضرر کرده زیرا رسیدن به دنیا هیچ سودی برای انسان ندارد ( ما عندکم ینفدو ماعند الله باق )

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی