EN | 1398 / 08 / 24 4:51:14 AM
    ورود

با سلام به سایت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کاشان خوش آمدید**********اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلا  **********

 

زنجیر شما کی پاره می شودباسمه تعالی

زنجیری را تصور کنید که حلقه های آن از استحکام های متفاوتی برخوردار می باشد .

اگر شما بخواهید میزان تحمل بار این زنجیر را محاسبه کنید ، نمی توانید استحکام تمام حلقه ها را اندازه بگیرید و بعد از همه یک میانگیر بگیرید و آن میانگین را به عنوان میزان استحکام زنجیر اعلام کنید .

دلیل این مطلب هم واضح است زیرا وقتی یک باری روی این زنجیر سوار شود به محض اینکه فشار وارد آمده بر زنجیر بیشتر از ظرفیت ضعیف ترین حلقه باشد ، آن حلقه از هم جدا می شود و کل زنجیر را از خاصیت می اندازد .

لذا میزان استحکام زنجیر به اندازه میزان استحکام ضعیف  ترین حلقه آن است .

شاید بتوان در مورد انسانها نیز همین تشبیه را استفاده کرد. ممکن است فردی از خصلتهای خوبی برخوردار باشد و تنها در یک موضوع ضعیف باشد . میزان استحکام آن آدم به اندازه ی همان صفت ضعیف است و با همان صفت است که ممکن است سرنگون شود .

به عنوان مثال فردی شجاعت ، صبر، صداقت ، تواضع و صفاتی از این دست را به اندازه بالایی دارد اما در برابر مساله ای تحت عنوان رودربایستی نمی تواند مقاوت کند . این آدم هر گاه در معرض این موضوع قرار بگیرد به خطا می رود و سایر صفات دیگر هم نمی توانند برای این فرد کاری انجام دهند .

فرض دیگر اینکه کسی یک سری صفات خوب را دارد اما در برابر مسائل مالی ضعیف است . این آدم ممکن است از همین طریق ضربه بخورد و سایر صفات خوبش هم نتوانند کاری انجام دهند .

در اینجاست که باید به خدا پناه برد و عرض کرد :

ربنا و لا تحملنا ما لا طاقه لنا به

التماس دعا