EN | 1398 / 08 / 24 4:53:06 AM
    ورود

با سلام به سایت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کاشان خوش آمدید**********اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلا  **********

 

اساسنامه هیئت عشاق الولایه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی کاشان

اللهم عجل لولیک الفرج
بسم رب الحسین

            در اینجا انتصابم با حسین (ع)                     در آنجا هم حسابم با حسین (ع) است

کجا ارباب من فردا گذارد                               غلام او در آتش پا گذارد ؟!
 

هیئت بهترین محل برای تربیت احساسات دینی است . مجلس دعا این کار را نمی کند که هیئت می کند . درد دین در روضه امام حسین (عج) ایجاد می شود . جوان دین بدون احساسات را نمی پذیرد . این یک امر فطری است . حضرت امام فرمودند : «مکتبی که به سر و سینه زدن ندارد نابود می شود . » تا محبت اهل بیت تقویت نشود راه حل اساسی برای لذت از زندگی نمی توان معرفی کرد و هیئت محل تامین نشاط دینی است .

 
تبصره :

الف ) حضور همه اعضای شورای مرکزی در جلسات ماهیانه هیئت الزامی می باشد . و در صورت بیش از 3 جلسه غیبت در صورت صلاحدید شورای مرکزی عضویت فرد در شورای مرکزی ملغی اعلام خواهد شد .

ب ) تشخیص تعداد اعضای شورا در هر دوره مقطع و دوره ای در ابتدای ترم هر سال همزمان با انتخاب شورای مرکزی شورای همان دوره می باشد .

 در سال 1371 هجری شمسی هیئت عشاق الولایه توسط جمعی از دانشجویان محب اله بیت علیهم السلام پایه گذاری گردید . هر ساله تعداد کثیری از دانشجویان در مراسم مذهبی این هیئت شرکت می کنند و از خوان نعمت آل ا... لقمه ای برمی گیرند . با گذشت زمان و افزایش دانشجویان و پروسه های اداری برآن شدیم مرام نامه ای جهت این هیئت تهیه و تدوین گردد.

در ابتدا یادآوری این نکته ضروری است که هر کدام از اعضای شورای مرکزی خادم و غلامی بیش در درگاه اهل بیت نیستد و از نظر جایگاه تشکیلاتی هیچ یک بر دیگری برتری ندارد .

 الف ) اعضای هیئت عشاق الولایه :

کلیه دانشجویان ، اساتید و کارمندان از اعضای هیئت عشاق الولایه هستند و هیئت به هیچ وجه انحصار به قشر خاصی ندارد .

تبصره : تذکر این نکته لازم است که اعضای شورای مرکزی هیئت صرفا از دانشجویان است .

ب ) اهداف هیئت عشاق الولایه :

1-  ارتقای سطح معنوی دانشجویان
2-  آشنایی با معارف اسلامی خصوصا شناخت سیره اهل بیت علیه السلام

 ج ) وابستگی تشکیلاتی :

 هیئت عشاق الولایه زیر نظر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فعالیت می کند به هیچ نهاد و ارگان دیگری وابستگی ندارد .

منابع تامین مالی : هیئت عشاق الولایه از نظر مالی واسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه است .

تبصره : ذکر این نکته ضروری است که در صورت صلاح دید اعضای شورای مرکزی هیئت و همچنین مسئول نهاد می توان بودجه هیئت را از معاونت  دانشجویی فرهنگی دانشگاه ،‌بسیج دانشجویی و نذورات دانشجویان و غیره تأمین نمود .

 ه) اعضای شورای مرکزی هیئت عشاق الولایه :

هیئت از دو واحد برادران و خواهران تشکیل شده است .

 نحوه انتخاب دبیر هیئت : دبیر هیئت هر ساله در هفته دوم مهرماه توسط دبیر سال گذشته و با توجه به تقوا ،‌شایستگی و توانایی کارکرد و درصد فعالیت انتخاب شده و با معرفی به شورای مرکزی و تائید اعضای شورا شروع به کار می کند .

تبصره : اگر فردی یکسال دبیر بوده باشد و از نظر فعالیت و کارکرد مناسب باشد ،‌در صورت تمایل اعضای شورا می تواند برای سال بعد یا سالهای بعد هم دبیر باشد .

 وظایف دبیر هیئت :

1 _ اداره جلسات شورای مرکزی . 2 _ انتخاب اعضای شورای مرکزی هیئت . 3 _ مسئولیت اداره جلسات هیئت . 4 _ نامه نگاری به مسئولین دانشگاه و یا ارگانهای دیگر جهت فعالیتهای هیئت .

تذکر (1) : دکر این نکته ضروری است که دبیر شورا همانند سایر دارای یم رای می باشد و هیچگونه حق وتویی در مورد برنامه های هیئت ندارد .

تذکر (2) : واحد خواهران و برادران هر کدام بطور مجزا شورای مرکزی داشته و حضور آنها در تمام جلسات هیئت الزامی است .

تذکر (3) : دبیر کانون یک نفر است و ترجیحا از برادران می باشد .

 و ) وظایف اعضای شورای مرکزی :

1 _ تصویب برنامه های سالانه هیئت . 2 _ انتخاب و عزل مدیر مسئول ، سردبیر و اعضای هیئت تحریریه نشریه وابسته به هیئت . 3 _ تصمیم گیری برای عزل دبیر و یا هر یک از اعضای شورای هیئت .

 
وظایف مسئول مالی هیئت :

1 _ محاسبه هزینه های هیئت پس از برگزاری برنامه ها 2 _ تحویل وجوه و قبوض نذورات هیئت  3 _ تبدیل فاکتورها و چکها به وجه نقد

وظایف مسئول تبلیغات :

1 _ اطلاع رسانی در مورد برنامه های هیئت به نحو مطلوب در بین دانشجویان و اساتید و کارمندان

تذکر (1) : مسئول تبلیغات هر واحد موظف است برای هر یک از برنامه های هیئت حداقل 3 روز قبل از برگزاری مراسم تبلیغات را در معرض عموم قرار دهد .

تذکر (2) : مسئول تبلیغات هر واحد موظف است برای هر چه بهتر شدن نحوه تبلیغات افرادی را جهت خوشنویسی و تایپ کامپیوتری و ... بکار گیرد .

 3 _ وظایف مسئول تدارکات : تهیه و تدارک تمام وسایل مورد نیاز برای اجرای برنامه ها اعم از تهیه پذیرایی از دانشجویان ،‌ تزیین دانشگاه برای مناسبتها و مراسمها ، تهیه فرش و ... .

 4 _ وظایف مسئول سمعی و بصری : تهیه اکو و ضبط صوت و فیلمبرداری از مراسمها و نگهداری از آنها

 5 _ وظایف مسئول روابط عمومی :

1 _ جذب و گزینش افراد مستعد در فعالیتهای مذهبی 2 _ دعوت از سخنران 3 _ دعوت از مداح 4 _ انتقال نظرات دانشجویان و اساتید و کارمندان به اعضای شورا و بالعکس .

تذکر : مسئول روابط عمومی واحد خوهران و برادران مسئولیت هماهنگی این دو واحد را نیز بر عهده دارند .

 6 _ وظایف مسئول فرهنگی : نماینده اعضای شورای مرکزی در نشریه هیئت می باشد . همچنین مسئولیت تابلو اعلانات هیئت (بورد) را نیز بر عهده دارد .

تذکر : مسئول فرهنگی هر واحد با انتخاب و گزینش افراد با صلاحیت باید حداقل هر 15 روز مطالبی جدید در بورد هیئت برای استفاده عموم نصب کنند .

نکات اخلاقی درباره آداب هیئت داری :

  • هیئت محل محبت اهل بیت است و با هر کسی این محبت را دارد باید بخوبی برخورد شود حتی اگر اهل نماز نباشد .
  • هیئت را حتی الامکان به صورت سیار و در مکانهای بزرگ برگزار کنید تا کسانیکه عشق هیئت دارند به دنبال آن بگردند .
  • اطلاعیه زیاد درباره هیئت ندهید و التماس نکنید مردم بیایند .
  • مداح نباید دلزدگی ایجاد کند به اندازه ای که افراد کشش دارند ،‌مداحی را تنظیم کند .
  • به عنوان خوش آمد گویی دم درب نایستید ،‌هیئت صاحب عزا دارد .
  • اعضای اصلی نباید به حدی به هم مانوس باشند در ظاهر و در جلسات ، که اگر فرد غریبه ای وارد هیئت شد احساس غربت کند .
  • هماهنگی کارها را علنی انجام ندهید .
  • کاری کنید همه به هیئت بیایند و حالت خصوصی پیدا نکند .
  • از امام حسین (ع) بعنوان ابزار به نفع خطوط سیاسی استفاده نکنید و جریان آن حضرت را طوری تحریف نکنید که به ضرر خط سیاسی مقابل باشد .


 زیباترین اشک ،‌اشکی است که از سرچشمه اندیشه ،‌حکمت و بصیرت جاری می شود و این اشک است که در موردش وارد شده بهشت بر آن واجب می شود .