1399 / 09 / 12 6:26:01 AM
    ورود

با سلام به سایت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کاشان خوش آمدید**********اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلا  **********

 

 

 
 

لینک مطالب کاربردی

دسترسی به روزنامه های کشور

معرفی کتاب

 
 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 "اجعلتم سقایة الحاج و عمارة المسجد الحرام کمن امن بالله والیوم الاخر و جاهد فی سبیل الله لا یستون عند الله" آیه 19  و 20 سوره مبارکه توبه

بعضی وقتها آدم گول کارهای خوب خودش رو می خوره و احساس می کنه به وظیفه اش عمل کرده و نباید کار دیگری را انجام بده . در حالی که وقتی کمی دقت کند می بیند آن کار خوب هر چند خوب بوده اما مانع از انجام کارهای خوب دیگر که اهمیت بالاتری نیز دارد شده است . نمونه اش بحثی است که در آیه 19 و 20 سوره توبه بیان شده .

در این آیه می  فرماید برخی از افراد کارشان این بود که کلید دار خانه کعبه بودند  و به حجاج بیت الله الحرام آب می دادند و این کار خود را خیلی مهم می شمردند و به آن افتخار می کردند و گاهی به دیگران فخر فروشی می کردند . خداوند این آیه را نازل فرمود و تذکر داد که هر چند کلید داری کعبه و آب دادن به حجاج خوب است اما ایمان به خدا و روز قیامت و جهاد در راه او از این کار با اهمیت تر است و کسانی که در جهاد شرکت نکنند و تنها به کعبه داری بپردازند از نظر خدا جایگاه بالائی ندارند .

در آیات قبلی بحث مفصلی دارد درباره عمران و آبادانی مساجد و می فرماید که مشرکین نباید مساجد را آباد کنند. عمران مساجد باید توسط مومنین و کسانی که ایمان به خدا دارند باشد. و بعد از بیان اهمیت این مسائل می فرماید که اشتباه نشود که کسی فکر کند اهمیت این مسائل از جهاد هم بیشتر است .

می فرماید آیا شما "سقایة الحاج" یعنی آب دادن به حجاج که آن مواقع انجام می داده اند  " و عمارة المسجد الحرام" و عمران  و آبادانی مسجد الحرام را آیا شما فکر می کنید که کسانی که این کار ها را انجام می دهند مثل کسانی هستند که  ایمان به خدا و روز قیامت دارند و در راه خدا جهاد میکنند؟ فکر می کنید عمران مسجد الحرام مهمتر از جهاد است؟ ولی بدانید که اینگونه نیست." لا یستون عند الله" اینها نزد خدا مساوی نیستند. دلیل این مطلب این بوده که برخی به فضیلت های خودشان افتخار می کردند که من فلان فضیلت را دارم که فلانی ندارد. یکی از آن فضیلت هایی که برای خود عنوان می کردند این بوده که کا در مسجدالحرام آب به حجاج می دهیم. ما نگهبان مسجدالحرام هستیم. ما انجا را عمران و  آبادانی می کنیم. خدا می فرماید که کاری که می کنید کار خوب و مهمی است. ما هم تاکید داریم که این کار انجام بشود. اما وقتی پای جهاد به وسط می اید آن موقع شما چه کار می کنید؟ آیا موقع جنگ فرار می کنید و میروید نماز می خوانید. در مسجد الحرام آب به حجاج می دهید. یا به جبهه می روید و جنگ می کنید. آنهایی که به جبهه می روند و جنگ می کنند فضیلتشان خیلی بیشتر است. در آیه بعدی دقت  کنید که می فرماید "الذین امنو و هاجرو و جاهدو فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجة عند الله" درجه اینها خیلی بالاتر است از کسانی که این کارها را انجام نمی دهند و بعد می فرماید "و اولئک هم الفائزون" آن اشخاصی که رستگار حقیقی هستند کسانی هستند که اهل جهاد باشند.

نکته ای که در این آیه است این است که برخی زمانی دور دین و دینداری می چرخند که هزینه ای برایشان نداشته باشد. خصوصاً هزینه جانی داشته باشد یا هزینه مالی یا هزینه آبرویی. آقا ما تا جایی هستیم که به عبای ما گردی ننشیند. اگر قرار است گردی به عبای بنده بنشیند نه در جنگ حرفی می زنم نه در انتخابات حرفی می زنم نه بر علیه آمریکا حرفی می زنم و نه بر علیه دیگری حرفی می زنم. چون اگر بیایم ممکن است آسیبی ببینم. فلذا ما اگر بخواهیم خودشناسی داشته باشیم باید ببینیم در این لحظات چه کاره مردیم. آیا جایی که باید از جان و مالمان برای اسلام هزینه کنیم آیا حاضر هستیم یا نه؟ این آیات را هم قبلاً خدمتتان خواندم که کسانی که در جنگ شرکت می کنند ولی وقتی قرار است شکست بخورند از جبهه فرار می کنند آنها را خداوند مستقیم می فرستد جهنم."ماواهم جهنم و بئس المصیر". انشاالله که برای ما جهادی پیش نیاید و اگر هم پیش آمد همه آمادگی آن را داشته باشیم که در این راه هم خودمان رانشان بدهیم. والسلام علیکم و رحمة الله.