1398 / 08 / 24 4:50:18 AM
    ورود

با سلام به سایت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کاشان خوش آمدید**********اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلا  **********

 

 
 

لینک مطالب کاربردی

دسترسی به روزنامه های کشور

معرفی کتاب

 
 

 

باسمه تعالی

آیا می شود مشرکین را به قتل رساند ؟ آیا می شود عده ای را به این عنوان که مشرک شده اند به قتل رساند ؟ شرایط کشتن مشرکین از نگاه قرآن چیست ؟

برای پاسخ به این سوال مطلبی را درباره آیه سوره مبارکه توبه بخوانید ....

و ان احد من المشرکین استجارک فاجره حتی یسمع کلام الله ثم ابلغه مامنه

            در آیات قبلی این سوره بیان شده بود که خداوند 4 ماه به مشرکین مهلت داد که برای خودشان تعیین تکلیف کنند. یا در ممالک اسلامی بمانند و مسلمان شوند و یا با همان حالت شرک از مملکت اسلامی خارج شوند و اگر ماندند مسلمانان وظیفه داشتندآنان را بگیرند و به قتل برسانند.دلیل این برخورد هم جنایت هایی بود که مشرکین انجام می دادند ، پیمانهای خود را می شکستند ، مسلمانان را مورد اذیت قرار می دانند ، با دشمنان همراهی می کردند و نقش جاسوس را ایفا می کردند و سایر فعالیتهایی که از این دست بود.

            در همین آیات دارد که "الا الذین عهدتم من المشرکین ثم لم ینقصوکم شیئا" این حکم برای مشرکینی است که وقتی با شما پیمان بستند پیمانشان را نشکستند و بعد می فرماید" فما استقموا لکم فاستقیموا لهم" تا زمانی که آنها به پیمانشان وفادار بودند شما هم وفادار باشید.

            در کنار این دستور می فرماید اگر یک انسان مشرکی پس از این مدت 4 ماه گفت من می خواهم راجع به دین شما تحقیق کنم و مهلت 4 ماه هم تمام شده و به نتیجه نرسیده ام یا یک مشرکی از بیرون آمد و گفت من می خواهم راجع به دین شما تحقیق کنم. آیا اینها باید چه کار می کردند؟ آیا باید او را دستگیر می کردند و می کشتند یا باید راهنمایی اش می کردند؟

            دستور این مساله در آیه 6 مطرح شده است. می فرماید" و ان احد من المشرکین استجارک فاجره" یعنی اگر یکی از مشرکین آمد و از شما مهلت خواست که در پناه شما باشد "فاجره" او را در پناه بگیرید" حتی یسمع کلم الله" تا این که کلام خدا را بشنود. حرف های دین و پیغمبر و قرآن را به او بزنید تا تصمیم بگیرد.

            خوب بعد از این که با او صحبت کردیم چه کار کنیم؟ اگر هنوز گفت من می خواهم مشرک باشم آیا آان موقع می توانیم او را مجازات کنیم ؟ می فر ماید نه. شما بعد از این که با او صحبت کردید اگر نپذیرفت " ابلغه مامنه" بفرستیدش به جایی امن. مثلا ببریدش در سرحدات و بگویید اینجا دیگر از محدوده ما خارج است و از الان دیگر تصمیم با خودت اگر از آن طرف رفتی آزادی و اگر از این طرف آمدی شامل آن حکم  می شوی.

            لذا مسلمانان حق نداشتند پس از اینکه کلام خدا را شنید و قبول نکرد او را مجازات کنند. بلکه باید بفرستندش یک جای امن.. .

            این حکم یکی از دستورات خیلی جالب قرآن کریم است. که می خواهد بگوید اسلام بنای کشتن و به قتل رساندن مخالفان خود را ندارد بلکه بنای اسلام این است که افراد مزاحم دین و پیشرفت معنویت را از جامعه حذف کند لذا به آنها اجازه می دهد تا شهر را ترک کنند و در جای دیگر زندگی کنند و از طرف دیگر به کسانی که اهل تحقیق هستند فرصت تحقیق می دهد . و الا اگر ما بنای کشتن داشتیم همان روز اول تا می گفت من می خواهم صحبت کنم می گفتیم تو مشرکی و باید مجازات شوی و لی چون بنای کشتن نیست با او صحبت می کنیم و اگر باز هم نپذیرفت چون خودش آمده بوده پیش ما ما میرویم جایی امن می گذاریمش و بعد تصمیم با خودش.

             فلذا این که گفته می شود که اسلام دین کشتن و به قتل رساندن است اینجوری نیست. اسلام در جایی که باید انسانها را زنده نگه دارد زنده نگه می دارد. آنجایی که باید اسیر بگیرد اسیر می گیرد و آنجایی هم که باید بکشد از کشتن ابایی ندارد. همه چیزی در دین اسلام هست. این نیست که یک عده ای حاشیه امنی پیدا کنند و بگویند ما هر جنایتی بکنیم اسلام ما را مجازات نخواهد کرد.

نکته ی دیگر این که اسلام برای مجازات افراد حد و حدود قرار داده ، شرایطی رابیان کرده است که این شرایط خیلی دقیق و منطبق بر عقل و انسانیت است .

متاسفانه الان در برخی از کشورهای اسلامی مشاهده می شود که به اسم اسلام و دفاع از دین و انسانیت انسانهای بیگناه زیادی کشته می شوند و کسانی که داعیه دفاع از حقوق بشر دارند سکوت می کنند و علت سکوت آنها نیز معلوم است زیرا این گروه دنبال این هستند که منافع آن کشورها را تامین نمایند و ریشه اسلامی حقیقی را قطع کنند . اما باید بدانند اسلام خودش از خودش محافظت می کند و مجازات مدعیان دروغین را در همین دنیا انجام خواهد داد .

            به امید روزی که اسلام حقیقی در سرتاسر دنیا فرا گیر شود .